bux.cz
na domovskou stránku

Až tři tituly za 50 %

Knižní hity za super ceny

Čtenářská recenze: Haruki Murakami - Norské dřevo

Haruki Murakami je zřejmě nejznámější japonský autor současnosti, do češtiny už byla přeložena víc než polovina jeho díla, a je pro to i dobrý důvod. Jeho romány totiž nabízejí něco, co v literatuře západních civilizací (Evropa, USA) nenajdeme - nádech tajemna, erotiky a ryze japonské kultury.

Vypráví o mladém Japonci jménem Tóru Watanabe a jeho vztazích převážně s několika osudovými ženami. Ať už tajuplná nevyrovnaná Naoko, či živelná a rozpustilá Midori, obě pro Tórua mnoho znamenají a těžko by si dokázal představit život bez nich. I když nakonec bude částečně muset.

Japonské romány se velice liší od těch západních, je to dáno celou filozofií Východu. Jsou mnohem více zaměřené na city a intuici, prostupuje je aura tajemna a jakýchsi mlhavých příznaků. Nemají jasný začátek ani konec, Haruki Murakami se zaobírá jen nejasně vymezeným časovým úsekem bez zvláštního důvodu.

Přesto jsou ale i pro nás, "obyčejné" Evropany, velice čtivé a působivé. Může za to částečně nádech exotiky japonské kultury, částečně neobyčejný děj, na jehož pozadí se odehrávají úvahy o životě, smrti a jejím místě v životě každého z nás, částečně skvěle prokreslené postavy, které vám na dlouho ulpí v mysli. Tóru, Kizuki, Nagasawa, Naoko, Midori - za všemi těmito zvláštně znějícími jmény si po přečtení Norského dřeva představíte naprosto konkrétní a výjimečnou postavu.

Norské dřevo je román vhodný pro čtenáře každého věku, nejvíce si z něho ale odnesou zejména čtenáři starší - řekl bych nad 40 let, kteří již mají dostatek životní zkušenosti. Některé věci - a smrt k nim bezesporu patří - totiž nelze jen pochopit jaksi "z dálky", člověk si ji musí prožít.

Pro ty mladší je to ale stále špičkový román.

autorem recenze je Pavel Králíček

Knižní hity za super ceny